Budownictwo wielorodzinne charakteryzują dwa aspekty, które je wyraźnie odróżniają od budownictwa jednorodzinnego: wytwarzanie energii jest zcentralizowane, a na miejscu robót "czynnik czasowy" ma podstawowe znaczenie.
Dla fachowca lub dewelopera celem jest zaoferowanie możliwie jak najlepszego produktu, który jest zgodny z normami mającymi zastosowanie do projektu budowlanego, natomiast stosowane rozwiązanie powinny dawać się łatwo powielać na dużą skalę, w celu utrzymania rentowności. Ponadto pod uwagę są brane takie główne czynniki jak zużycie energii, wygląd oraz łatwość użytkowania produktu


Części źródeł ciepła
W budownictwie wielorodzinnym kocioł jest umieszczony w pomieszczeniu technicznym do którego wstęp mają tylko fachowcy, które znajduje się w piwnicy lub na poziomie dachu. Może on składać się z jednego generatora, który będzie dostarczać niezbędną moc lub z wielu generatorów, które mogą być połączone ze źródłami energii odnawialnej.
Ogrzewanie
-
Można zainstalować zespół pomp średniej i dużej mocy wraz z rozdzielaczami.
-
Jeżeli instalacja korzysta z gazu ziemnego, to połączenia można wykonać przy pomocy złączek zaprasowywanych COMAP SudoPress do instalacji gazowych (Ø35 lub 42).
Instalacje sanitarne
-
Jeżeli ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. jest zcentralizowane (z użyciem akumulatora) w instalacji stosuje się moduł zabezpieczający COMAP 899, wykonany ze stali nierdzewnej.
-
Nawet jeżeli ciepła woda użytkowa (c.w.u.) jest przygotowywana oddzielnie przy użyciu indywidualnych modułów COMAP [patrz (3)], to nadal w pomieszczeniach technicznych należy umieścić zasobnik c.w.u., aby zagwarantować lokatorom wygodę użytkowania i higienę (zwłaszcza w godzinach szczytowych, gdy jest największe zużycie ciepłej wody).

Sieci pierwotne
W budownictwie wielorodzinnym, wielkość sieci pierwotnych jest bezpośrednio powiązana z metodą przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). W zależności od tego czy przygotowanie c.w.u. jest scentralizowane lub nie, można zastosować różne rozwiązania.
Ogrzewanie
-
Obieg pierwotny (od Ø 42 do 108) oraz piony (od Ø 32 do 76) może być zainstalowany z rurami i złączkami wykonanymi ze stali węglowej.
Jeżeli zostanie zastosowany indywidualnych moduł, należy uwzględnić dodatkową moc, która będzie potrzebna dla sieci wody pitnej przy wymiarowaniu pionów w sieci pierwotnej (większa średnica rur). -
Połączenia z punktami styku można wykonać poprzez bezpośredni montaż szybie technicznym.
Jeżeli przygotowanie c.w.u. będzie zcentralizowane, to połączenie pomiędzy punktami styku (tylko ogrzewanie) można wykonać stosując izolowaną rurę BetaPEX w osłonie (Ø 26) oraz złączki zaprasowywane PexPress.
Instalacje sanitarne
-
Piony zimnej wody do celów socjalno-bytowych mogą być wykonane z rury MultiSkin (od Ø32 do 63) oraz złączek zaprasowywanych MultiSkin dla rur wielowarstwowych.
Jeżeli przygotowanie c.w.u. będzie scentralizowane, to piony ciepłej i zimnej wody pitnej można wykonać stosując tę samą gamę produktów. Obiegi można wykonać stosując izolowaną rurę wielowarstwową lub izolowaną rurę PEX w osłonie.

Punkty styku
W budownictwie wielorodzinnym, tak jak w przypadku wymiarowania sieci pierwotnych, punkty styku są wybierane w zależności od tego czy przygotowanie c.w.u. jest scentralizowane. Z kolei dystrybucja wtórna (przy pomocy prostych rozgałęziaczy lub rozdzielaczy z wbudowanymi modułami regulującymi) zależy od typu zastosowanych emiterów ciepła.
- Jeżeli zostaną zastosowane indywidualne moduły COMAP i w efekcie przygotowanie c.w.u. zostanie zdecentralizowane, można zainstalować termostatyczne moduły obejściowe na pionach, a także na połączonych odgałęzieniach w celu skrócenia czasu oczekiwania w miejscu użytkowania.
Natomiast jeżeli przygotowanie c.w.u. zostanie scentralizowane, można wtedy zainstalować zindywidualizowane moduły centralnego ogrzewania, zwierające liczniki ciepła. - W celu zasilenia grzejników, można zainstalować system modułowych rozdzielacz COMAP 9532 z mosiądzu.
- Aby zasilić niskotemperaturowe instalacje ogrzewania podłogowego (LTUH), można zainstalować system modułowych rozdzielaczy 9000TP. System ten zapewni również regulację przepływu oraz równoważenie obiegów.
- Do celów dystrybucji c.w.u., można zainstalować system modułowych rozdzielaczy COMAP 9533 z mosiądzu.

Równoważenie
W budownictwie wielorodzinnym, równoważenie jest bardzo ważne aby zapewnić wszystkim mieszkańcom komfort a budynkowi energooszczędność.
- W pierwotnym obiegu grzewczym, można zainstalować właściwe zawory 750B dla nominalnej średnicy obiegu.
- W pionie grzewczym, można zainstalować zawory regulacyjne ciśnienia różnicowego (DPCV), aby zapewnić właściwą wartość spadku ciśnienia w całym pionie.
- We wtórnych sieciach grzewczych, zawory ciśnienia różnicowego są wbudowane w indywidualnych moduły.
Jeżeli przygotowanie c.w.u. jest scentralizowane, zawory 750 regulują przepływ do zindywidualizowanych modułów centralnego ogrzewania, a także na obiegu powrotnym wody. - Na każdym grzejniku można zainstalować zawór odcinający COMAP lub korpus termostatyczny COMAP z regulowanym przepływem.

Sieci wtórne
W budownictwie wielorodzinnym, koszt produktu i efektywność na budowie są ważnymi kryteriami wyboru rozwiązania, które będzie zastosowane we wtórnych sieciach. Estetyka produktów jest również brana pod uwagę, zgodnie z normami stosowanymi w projekcie.
Ogrzewanie (grzejniki)
- Sieci, które są zabudowane w płytach mogą być wykonane z preizolowanej rury COMAP BetaPex (Ø12) oraz złączek zaprasowywanych PexPress.
- Sieci biegnące po wierzchu mogą być wykonane z rury preizolowanej COMAP MultiSkin (Ø14) i złączek zaprasowywanych MultiSkin dla rur wielowarstwowych.
- Połączenie z zaworami termostatycznymi można wykonać przy pomocy złączek zaciskowych COMAP 839 dla systemu z rur wielowarstwowych lub złączki 835 dla systemu rur miedzianych.
Woda
- Sieci, które są zabudowane w płytach mogą być wykonane z preizolowanej rury COMAP BetaPex (Ø12, 16 lub 20, w zależności od zastosowania) oraz złączek zaprasowywanych PexPress.
- Sieci biegnące po wierzchu mogą być wykonane z rury preizolowanej COMAP MultiSkin (Ø16) i złączek zaprasowywanych MultiSkin dla rur wielowarstwowych.
- System może być łatwo połączony z sieciami PEX przy pomocy wyłącznych złączek rurowych nakrętnych COMAP.

Regulacja i części dla emiterów ciepła
W budownictwie wielorodzinnym, koszty produktu i efektywność na placu bodowy są ważnymi kryteriami przy wyborze emiterów ciepła i ich części. Estetyka produktów jest również brana pod uwagę, zgodnie z normami stosowanymi w projekcie.
Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe (LTUH)
- Kompletne systemy PLANEA i EXACT pozwoli wykonać całą instalację niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego (LTUH).
- 9000TP modułowych rozdzielaczy działa jako punkt styku - patrz (2) - a także jako regulacja temperatury w każdym pokoju, dzięki funkcjonalności w postaci bezprzewodowej regulacji.
- Jeżeli grzejniki są również instalowane to zestaw COMAP 9100 pozwala łatwo zarządzać dwoma sieciami, nawet jeśli w nich są różne temperatury (niskotemperaturowa instalacja podłogowa grzewcza oraz instalacja zasilania grzejników).
Grzejniki
- Stosując standardowe, poziome grzejniki sieć może być skompletowana przy pomocy zaizolowanej rury COMAP MultiSkin oraz złączek zaprasowywanych MultiSkin na rurze wielowarstwowej.
- Elementy termostatu COMAP można zainstalować na każdym grzejniku: głowica termostatyczna, taka jak Senso, z możliwością wyboru ulubionego koloru przez użytkownika; korpus termostatyczny; oraz zawór odcinający z serii E, z gwintem zewnętrznym, a na koniec złączki zaciskane na rurze wielowarstwowej 839.
W przypadku sieci wykonanej w 100% z polietylenu sieciowanego (PEX) , instalacja głowicy termostatycznej Senso wymaga zastosowania zestawu do konwersji COMAP 558. - Dla drabinek łazienkowych do podgrzewania ręczników: instalacja jest taka sama, przy czym stosowane są dedykowane korpusy termostatyczne COMAP 445, Seria E oraz złączki 839.

Uzdatnianie wody i jakość
Woda transportuje energię w instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych. Ponadto w budownictwie wielorodzinnym woda jest używana do kompania się, do zmywania, gotowania i do innych celów. Woda podlega również własnemu spożyciu. Dlatego też jakość wody ma znaczenie krytyczne, zarówno dla urządzeń technicznych jak i dla mieszkańców.
- W budownictwie wielorodzinnym zainstalowanie zbiornika COMAP do zbierania osadu kanalizacyjnego kończy wstępne wyposażenie w zbiornik magazynowy o dużej pojemności na obiegu pierwotnym. Rozwiązanie to gwarantuje, że nieczystości z obiegu grzewczego, pracującego w pętli, nie będą podlegały recyrkulacji.
- Zagrożenie całkowitą lub częściową blokadą, a także przedwczesną korozją, spowodowaną wietrzeniem różnicowym, jest ograniczone. W zależności od stopnia twardości wody, można zainstalować dużej pojemności zbiornik COMAP do zmiękczania wody, aby zapobiec usterce spowodowanej nagromadzeniem się osadów wapnia.
1Części źródeł ciepła
W celu podłączenia wytwórców energii do sieci przesyłowych oraz zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa systemu.
Więcej informacji
Części źródeł ciepła
W budownictwie wielorodzinnym kocioł jest umieszczony w pomieszczeniu technicznym do którego wstęp mają tylko fachowcy, które znajduje się w piwnicy lub na poziomie dachu. Może on składać się z jednego generatora, który będzie dostarczać niezbędną moc lub z wielu generatorów, które mogą być połączone ze źródłami energii odnawialnej.
Ogrzewanie
-
Można zainstalować zespół pomp średniej i dużej mocy wraz z rozdzielaczami.
-
Jeżeli instalacja korzysta z gazu ziemnego, to połączenia można wykonać przy pomocy złączek zaprasowywanych COMAP SudoPress do instalacji gazowych (Ø35 lub 42).
Instalacje sanitarne
-
Jeżeli ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. jest zcentralizowane (z użyciem akumulatora) w instalacji stosuje się moduł zabezpieczający COMAP 899, wykonany ze stali nierdzewnej.
-
Nawet jeżeli ciepła woda użytkowa (c.w.u.) jest przygotowywana oddzielnie przy użyciu indywidualnych modułów COMAP [patrz (3)], to nadal w pomieszczeniach technicznych należy umieścić zasobnik c.w.u., aby zagwarantować lokatorom wygodę użytkowania i higienę (zwłaszcza w godzinach szczytowych, gdy jest największe zużycie ciepłej wody).
2Sieci pierwotne
Ich celem jest przesyłanie energii z jednego lub wielu źródeł ciepła to pozostałych elementów systemu.
Więcej informacji
Sieci pierwotne
W budownictwie wielorodzinnym, wielkość sieci pierwotnych jest bezpośrednio powiązana z metodą przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). W zależności od tego czy przygotowanie c.w.u. jest scentralizowane lub nie, można zastosować różne rozwiązania.
Ogrzewanie
-
Obieg pierwotny (od Ø 42 do 108) oraz piony (od Ø 32 do 76) może być zainstalowany z rurami i złączkami wykonanymi ze stali węglowej.
Jeżeli zostanie zastosowany indywidualnych moduł, należy uwzględnić dodatkową moc, która będzie potrzebna dla sieci wody pitnej przy wymiarowaniu pionów w sieci pierwotnej (większa średnica rur). -
Połączenia z punktami styku można wykonać poprzez bezpośredni montaż szybie technicznym.
Jeżeli przygotowanie c.w.u. będzie zcentralizowane, to połączenie pomiędzy punktami styku (tylko ogrzewanie) można wykonać stosując izolowaną rurę BetaPEX w osłonie (Ø 26) oraz złączki zaprasowywane PexPress.
Instalacje sanitarne
-
Piony zimnej wody do celów socjalno-bytowych mogą być wykonane z rury MultiSkin (od Ø32 do 63) oraz złączek zaprasowywanych MultiSkin dla rur wielowarstwowych.
Jeżeli przygotowanie c.w.u. będzie scentralizowane, to piony ciepłej i zimnej wody pitnej można wykonać stosując tę samą gamę produktów. Obiegi można wykonać stosując izolowaną rurę wielowarstwową lub izolowaną rurę PEX w osłonie.
3Punkty styku
Dystrybucja i rozdział przepływów w sieci.
Więcej informacji
Punkty styku
W budownictwie wielorodzinnym, tak jak w przypadku wymiarowania sieci pierwotnych, punkty styku są wybierane w zależności od tego czy przygotowanie c.w.u. jest scentralizowane. Z kolei dystrybucja wtórna (przy pomocy prostych rozgałęziaczy lub rozdzielaczy z wbudowanymi modułami regulującymi) zależy od typu zastosowanych emiterów ciepła.
- Jeżeli zostaną zastosowane indywidualne moduły COMAP i w efekcie przygotowanie c.w.u. zostanie zdecentralizowane, można zainstalować termostatyczne moduły obejściowe na pionach, a także na połączonych odgałęzieniach w celu skrócenia czasu oczekiwania w miejscu użytkowania.
Natomiast jeżeli przygotowanie c.w.u. zostanie scentralizowane, można wtedy zainstalować zindywidualizowane moduły centralnego ogrzewania, zwierające liczniki ciepła. - W celu zasilenia grzejników, można zainstalować system modułowych rozdzielacz COMAP 9532 z mosiądzu.
- Aby zasilić niskotemperaturowe instalacje ogrzewania podłogowego (LTUH), można zainstalować system modułowych rozdzielaczy 9000TP. System ten zapewni również regulację przepływu oraz równoważenie obiegów.
- Do celów dystrybucji c.w.u., można zainstalować system modułowych rozdzielaczy COMAP 9533 z mosiądzu.
4Równoważenie
W celu kontrolowania przepływów i zapewniania optymalnej dystrybucji w całej sieci.
Więcej informacji
Równoważenie
W budownictwie wielorodzinnym, równoważenie jest bardzo ważne aby zapewnić wszystkim mieszkańcom komfort a budynkowi energooszczędność.
- W pierwotnym obiegu grzewczym, można zainstalować właściwe zawory 750B dla nominalnej średnicy obiegu.
- W pionie grzewczym, można zainstalować zawory regulacyjne ciśnienia różnicowego (DPCV), aby zapewnić właściwą wartość spadku ciśnienia w całym pionie.
- We wtórnych sieciach grzewczych, zawory ciśnienia różnicowego są wbudowane w indywidualnych moduły.
Jeżeli przygotowanie c.w.u. jest scentralizowane, zawory 750 regulują przepływ do zindywidualizowanych modułów centralnego ogrzewania, a także na obiegu powrotnym wody. - Na każdym grzejniku można zainstalować zawór odcinający COMAP lub korpus termostatyczny COMAP z regulowanym przepływem.
5Sieci wtórne
W celu zasilania wszystkich emiterów ciepła i odbiorników wody pitnej.
Więcej informacji
Sieci wtórne
W budownictwie wielorodzinnym, koszt produktu i efektywność na budowie są ważnymi kryteriami wyboru rozwiązania, które będzie zastosowane we wtórnych sieciach. Estetyka produktów jest również brana pod uwagę, zgodnie z normami stosowanymi w projekcie.
Ogrzewanie (grzejniki)
- Sieci, które są zabudowane w płytach mogą być wykonane z preizolowanej rury COMAP BetaPex (Ø12) oraz złączek zaprasowywanych PexPress.
- Sieci biegnące po wierzchu mogą być wykonane z rury preizolowanej COMAP MultiSkin (Ø14) i złączek zaprasowywanych MultiSkin dla rur wielowarstwowych.
- Połączenie z zaworami termostatycznymi można wykonać przy pomocy złączek zaciskowych COMAP 839 dla systemu z rur wielowarstwowych lub złączki 835 dla systemu rur miedzianych.
Woda
- Sieci, które są zabudowane w płytach mogą być wykonane z preizolowanej rury COMAP BetaPex (Ø12, 16 lub 20, w zależności od zastosowania) oraz złączek zaprasowywanych PexPress.
- Sieci biegnące po wierzchu mogą być wykonane z rury preizolowanej COMAP MultiSkin (Ø16) i złączek zaprasowywanych MultiSkin dla rur wielowarstwowych.
- System może być łatwo połączony z sieciami PEX przy pomocy wyłącznych złączek rurowych nakrętnych COMAP.
6Regulacja i części dla emiterów ciepła
W celu regulowania przepływu w instalacji oraz zapewnienia pożądanego poziomu komfortu cieplnego w każdym pokoju.
Więcej informacji
Regulacja i części dla emiterów ciepła
W budownictwie wielorodzinnym, koszty produktu i efektywność na placu bodowy są ważnymi kryteriami przy wyborze emiterów ciepła i ich części. Estetyka produktów jest również brana pod uwagę, zgodnie z normami stosowanymi w projekcie.
Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe (LTUH)
- Kompletne systemy PLANEA i EXACT pozwoli wykonać całą instalację niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego (LTUH).
- 9000TP modułowych rozdzielaczy działa jako punkt styku - patrz (2) - a także jako regulacja temperatury w każdym pokoju, dzięki funkcjonalności w postaci bezprzewodowej regulacji.
- Jeżeli grzejniki są również instalowane to zestaw COMAP 9100 pozwala łatwo zarządzać dwoma sieciami, nawet jeśli w nich są różne temperatury (niskotemperaturowa instalacja podłogowa grzewcza oraz instalacja zasilania grzejników).
Grzejniki
- Stosując standardowe, poziome grzejniki sieć może być skompletowana przy pomocy zaizolowanej rury COMAP MultiSkin oraz złączek zaprasowywanych MultiSkin na rurze wielowarstwowej.
- Elementy termostatu COMAP można zainstalować na każdym grzejniku: głowica termostatyczna, taka jak Senso, z możliwością wyboru ulubionego koloru przez użytkownika; korpus termostatyczny; oraz zawór odcinający z serii E, z gwintem zewnętrznym, a na koniec złączki zaciskane na rurze wielowarstwowej 839.
W przypadku sieci wykonanej w 100% z polietylenu sieciowanego (PEX) , instalacja głowicy termostatycznej Senso wymaga zastosowania zestawu do konwersji COMAP 558. - Dla drabinek łazienkowych do podgrzewania ręczników: instalacja jest taka sama, przy czym stosowane są dedykowane korpusy termostatyczne COMAP 445, Seria E oraz złączki 839.
7Uzdatnianie wody i jakość
W celu długofalowego zabezpieczenia systemu i zapewnienia optymalnej jakości wody
Więcej informacji
Uzdatnianie wody i jakość
Woda transportuje energię w instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych. Ponadto w budownictwie wielorodzinnym woda jest używana do kompania się, do zmywania, gotowania i do innych celów. Woda podlega również własnemu spożyciu. Dlatego też jakość wody ma znaczenie krytyczne, zarówno dla urządzeń technicznych jak i dla mieszkańców.
- W budownictwie wielorodzinnym zainstalowanie zbiornika COMAP do zbierania osadu kanalizacyjnego kończy wstępne wyposażenie w zbiornik magazynowy o dużej pojemności na obiegu pierwotnym. Rozwiązanie to gwarantuje, że nieczystości z obiegu grzewczego, pracującego w pętli, nie będą podlegały recyrkulacji.
- Zagrożenie całkowitą lub częściową blokadą, a także przedwczesną korozją, spowodowaną wietrzeniem różnicowym, jest ograniczone. W zależności od stopnia twardości wody, można zainstalować dużej pojemności zbiornik COMAP do zmiękczania wody, aby zapobiec usterce spowodowanej nagromadzeniem się osadów wapnia.